CHOSZCZNO
Trasa nr 1: CHOSZCZNO – DRAWNO (25 km):
Szosa prowadzi z Choszczna w kierunku wschodnim. Wiedzie najpierw wśród pól, łąk i pagórków sięgających w okolicy Suliszewa 110 m n.p.m. Następnie jedziemy wzdłuż części Puszczy Drawskiej Po drodze mijamy miejscowości: Wardyń, Korytowo, Chełpa, Rzecko,Kiełpino, Kołki, Brzeziny, Lubieniów i docieramy do Drawna.

Trasa nr 2: CHOSZCZNO – KRZĘCIN (30 km):
Wiedzie przez południowe Pojezierza Choszczeńskiego i prowadzi szosą do Strzelec Krajeńskich.W odległości 3 km od Choszczna mija się wieś Smoleń.Później droga biegnie wzdłuż Jeziora Żeńsko, oraz zachodniego krańca rynny Jeziora Raduń. W drodze do Krzęcinamijamy Stary Klukom, Żeńsko i Nowy Klukom.

Trasa nr 3: CHOSZCZNO – PEŁCZYCE
Pierwszą mijaną miejscowością jest Zamęcin, następnie Lubiana i Płotno z ciekawym kościołem.
Trasa nr 4: CHOSZCZNO – PIASECZNIK
Z Choszczna należy wyjechać ul. Stargardzką, przecinając dolinę Stobnicy. Na przestrzeni 11 km dzielących Choszczno od Piasecznikamijamy Pakość, Radaczewo i Bonin. Odbijając od głównej trasy można zwiedzić: Sławęcin i Sulino.
"Rowerem po Ziemi Choszczeńskiej" (83 km):
Trasa prowadzi przez miejscowości: Choszczno - Bonin - Piasecznik - Radaczewo - Sławęcin - Stradzewo - Witoszyn - Pomień -Chełpa - Rzecko - Rzeczki - Suliszewo - Kołki - Korytowo - Raduń - Nowy Klukom - Krzęcin - Zwierzyń - Żeńsko - Stary Klukom -Zamęcin - Gleźno - Koplin - Choszczno

BIERZWNIK
Szlak turystyczny niebieski – Rębusz – Ostromęcko – Kolsk – Ogardzki Młyn
Ścieżki edukacyjne i rekreacyjne
Leśna ścieżka edukacji ekologicznej, której właścicielem i wykonawcą, jest Nadleśnictwo Bierzwnik. Przebiega od Ostromęcka, wzdłuż północnego brzegu jeziora Bierzwnik do leśniczówki wielkie Buki.
Turysta przemierzający ścieżkę edukacji ekologicznej nad jeziorem Bierzwnik znajdzie na swojej drodze miejsca na odpoczynek – ławki, stoły, przy których może się posilić. Są też stojaki na rowery, ubikacje a także platforma widokowa, z której można podziwiać okolicę i pomost widokowy do obserwacji ptactwa wodnego.

Ścieżka rekreacyjna wokół jeziora Wygon; została wytyczona i oznakowana przez mieszkańców wsi Łasko, Wygon a także przez Klub Poznawaczy prowadzony przez Panią Martę Ryś-Tracz. Przebiega wokół jeziorka Wygon - zbiornika o dużych walorach krajobrazowych. Aby na nią trafić należy skierować się przy krzyżówce we wsi Wygon w stronę Brzezin i po przebyciu 3 km dotrzemy do parkingu, który jest początkiem ścieżki. Tam znajdziemy tablicę informacyjną do ścieżki, a po samej ścieżce prowadzić nas będą charakterystyczne oznakowania wykonane przez społeczność lokalną. (zdjęcie)
Ścieżka wokół jeziora Bierzwnik, rozpoczyna się w Kołecku, prowadzi do jeziora Górzno i j. Stobińskie.
Ścieżka jazdy konnej, ze stadniny koni Zatom, prowadząca poprzez jezioro Konotop do jez. Piaski i osobno wokół jeziora Rokiet.
Ścieżka na terenie wzgórza klasztornego w Bierzwniku, stanowiąca I etap Szlaku Cysterskiego: Chorin – Kołbacz –Marianowo - Recz – Pełczyce – Krzęcin – Bierzwnik. Ścieżka rozpoczyna się u stóp wzgórza klasztornego i prowadzi na teren opactwa, aby po jego zwiedzeniu skierować się w kierunku na północny stok; za zabudowaniami prywatnego gospodarstwa skręcając na zachód w kierunku jeziora i dochodząc do kanału biegnącego równolegle do linii jeziora, zwracając ku południowi ścieżka mija ujęcie wody źródlanej i dołem skarpy wzgórza klasztornego podąża na zapleczu obecnych budynków gospodarczych. Dalej ścieżka prowadzi do parku. Przy wejściu do niego widnieje tablica o archeofitach oraz ciekawym drzewostanie. Po obejrzeniu parku wyjście w kierunku centrum Bierzwnika.
DRAWNO
Stare Osieczno - Podszkle - Głusko
Znaki czerwone, 6,3 km
Szlak stanowi dojście do położonego w głębi parku narodowego Głuska. Wiedzie wzdłuż rzeki Drawy i Płocicznej. Na trasie ładne punkty widokowe i elektrownia wodna Kamienna - unikatowy zabytek techniki.
Dla rowerzystów dość łatwy.

Głusko - Moczele - Zatom
Znaki czerwone, 16,1 km
Szlak biegnie wzdłuż zachodniego brzegu Drawy, przez jedne z najatrakcyjniejszych partii leśnych Puszczy Drawskiej. Na trasie piękne krajobrazy nadrzeczne, ładne lasy bukowe, pomnikowe drzewa i olbrzymi głaz tkwiący w wodach Drawy.
Dla rowerzystów szlak dość łatwy, za wyjątkiem kilku krótkich odcinków.

Zatom - Barnimie - Drawno
Znaki czerwone, 14,3 km
Szlak wiedzie wzdłuż Drawy, przez wspaniałe lasy. Na trasie piękne widoki nadrzeczne, a także ciekawe zabytki w Barnimiu i Drawnie.
Dla rowerzystów szlak dość łatwy, z wyjątkiem jednego odcinka, który można ominąć.

Zatom - Jaźwiny - Nowa Korytnica
Znaki zielone, 16,7 km
Szlak wiedzie początkowo krótki odcinek w leśno - polnym krajobrazie otoczenia doliny Drawy, a następnie wzdłuż jej dopływu Korytnicy, przez zwarte lasy. Na trasie spotkamy odludne uroczyska i malownicze widoki nadrzeczne.

Nowa Korytnica - Krępa Krajeńska
Bez znaków, projektowane przedłużenie szlaku zielonego 7,6 km
Praktyczne dojście z Nowej Korytnicy do stacji kolejowej, malowniczy krajobraz leśno-jeziorny. Dla rowerzystów szlak łatwy.

Nowa Korytnica - Dominikowo – Drawno
Znaki niebieskie, 18,8 km
Szlak prowadzi wzdłuż rynny malowniczych, śródleśnych jezior Dominikowskich. Na trasie spotkamy wspaniale widoki nadjeziorne i godny obejrzenia kościół w Dominikowie.
Dla rowerzystów szlak w większości dość łatwy, ale z trudnymi fragmentami.


Drawno - Rościn - Prostynia
Znaki niebieskie, 14,4 km
Szlak wiedzie wzdłuż doliny Drawy, płynącej tu wśród rozległych łąk, na obrzeżu pofałdowanego terenu leśnego. Na trasie piękne widoki i interesująca miejscowość Prostynia.
Dla rowerzystów szlak dość łatwy.

Dookoła jezior drawieńskich
Znaki żółte, 13,8 km (5,6 + 8,2 km)
Szlak okrężny w kształcie ósemki, prowadzący wokół jezior nad którymi leży Drawno: Rudno od pn.- wsch. i Dubie od pd.- zach. Bardzo dobra trasa na dwie krótkie wycieczki z Drawna. Po drodze ładne widoki nadjeziorne, pola, łąki i lasy.
Dla rowerzystów odcinek wokół jeziora Rudno łatwy, natomiast wokół jeziora Dubie częściowo niedostępny.
Szlaki rowerowe
Droga Radęcińska (Drawno — Zatom — Radęcin — Lipinka)
Stara droga w XIX w. przebudowana na trakt pocztowy. Obecnie asfaltowo-brukowa szosa z regularną komunikacją autobusową, stanowiąca fragment drogi z Drawna do Dobiegniewa.
Droga Głuska (Bogdanka — Głusko — Stare Osieczno)
Stara droga leśna, obecnie wąska, asfaltowa lecz dziurawa szosa, doprowadzająca z Drawna w centralne partie parku narodowego.

Droga Solna (Zółwino — Drawno — Zatom — Moczcie — Stare Osieczno)
Średniowieczny trakt handlowy, którym wożono ponoć sól z Kołobrzegu do Wielkopolski, dał nazwę gruntowo - brukowej drodze prowadzącej równolegle do prawego brzegu Drawy.

Droga Marchijska (Brzeziny — Drawno — Kalisz Pomorski)
Na odcinku do Drawna droga leśna, dalej wygodna asfaltowa szosa, przecina opisywany teren po linii jednego z wariantów historycznej drogi prowadzącej z Nowej Marchii w głąb państwa krzyżackiego.

PEŁCZYCE
Trasa – Zakony Pojezierza Myśliborskiego
RECZ
Szlak im. Hetmana Stefana Czarnieckiego zwany "szlakiem czerwonym"
Na miłośników pieszych wędrówek czeka szlak im. Hetmana Stefana Czarnieckiego.Szlak ten ma 62,5 km długości, z czego 50 km przebiega przez Powiat Stargardzki: Stargard od dworca PKP - Strachocin - Bębnikąt (wzdłuż rzeki Krąpiel) - Ulikowski Potok (grodzisko) - Pęzino - Czarnkowo - Marianowo - Wiechowo - Odargowo - Szadzko - Dobrzany - Bytowo. Dalej szlak prowadzi do Recza i kończy się przy Baszcie Drewieńskiej. W 1657 roku na tych terenach stacjonowały wojska polskie pod dowództwem hetmana Stefana Czarnieckiego. Ten fakt upamiętnia nazwa szlaku.